web analytics

Château La Mission Haut-Brion

Château La Mission Haut-Brion – Veľké víno požehnané najvyššími miestami

 

Chateau La Mission Haut-Brion 2004História vinárstva, ktoré sa postupne stalo jedným z najuznávanejších z regiónu Bordeaux, siaha do 16. storočia. V roku 1540 sa pozemok s názvom Arregedhuys stal majetkom Arnauda de Lestonnaca. Významný obchodník s vínami v neďalekom meste Bordeaux si veľmi dobre uvedomoval skvelý potenciál, ktorý sa skrýval v tamojšej štrkovej pôde. Jeho plánom bolo vytvoriť usadlosť, ktorá by sa venovala výhradne výrobe vína.

V roku 1682 sa usadlosť dostala do majetku miestneho rádu Lazaristov (Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul, Congregatio Missionum – CM), ktorí si hovorili Prêcheurs de la Mission. Odvtedy sa víno produkované v tejto usadlosti stalo známe ako La Mission Haut-Brion. Mnísi sa okrem rozšírenia a skvalitnenia vinohradu venovali aj zlepšovaniu postupov pestovania vínnej révy. Víno z La Mission Haut-Brion postupne získavalo výbornú reputáciu. Jeho obdivovateľom sa stal aj štátnik Louis Armand de Vignerot du Plessis, vojvoda Richelieu. Po ochutnaní vína si spomenul na výrok svojho pra strýka, samotného Kardinála Richelieu: „Ak by Pán Boh zakazoval pitie, stvoril by toto výnimočné víno?

V turbulentných časoch francúzskej revolúcie bolo vinárstvo La Mission Haut-Brion skonfiškované a predané ako štátny majetok. V roku 1821 sa stalo majetkom americkej rodiny Chiapella. Od roku 1919 bolo v majetku ďalšej americkej rodiny Woltner, ktorá do vinárstva priniesla renesanciu v podobe moderných postupov výroby vína. Výsledkom boli viaceré legendárne ročníky, ako aj súperenie so susedným, historicky významnejším vinárstvom Château Haut-Brion. Od roku 1983 sú obe vinárstva vlastnené spoločnosťou Domaine Clarrence Dillon. V roku 2009 uskutočnila londýnska vínna burza Liv-Ex vlastnú aktualizáciu známej klasifikácie vín Bordeaux z roku 1855, v ktorej bolo Chateau La Mission Haut-Brion zaradené do najvyššej kategórie „Premier Grand Cru Classé“.

Vinič, z ktorého vznikajú „veľké víno“ La Mission Haut-Brion a „druhé víno“ La Chapelle de la Mission Haut-Brion, sa rozprestiera na ploche 26 hektárov v zložení Merlot 42,7%, Cabernet Sauvignon 47% a Cabernet Franc 10,3%.

Okrem červených odrôd je približne 2,5 hektára venovaného bielym odrodám Sémillon (85%), Sauvignon (14%) a Muscadelle (1%). Rovnako ako pri červených vínach sú z týchto odrôd vyrábané „veľké biele víno“ La Mission Haut-Brion Blanc (pred ročníkom 2009 pod názvom Laville Haut-Brion) a „druhé biele víno“ La Clarté de Haut-Brion.

[products_slider title=”Sme radi, že Vám môžeme ponúknuť tieto vína z Château La Mission Haut-Brion” per_page=”-1″ featured=”no” latest=”no” best_sellers=”no” on_sale=”no” category=”chateau-la-mission-haut-brion” orderby=”menu_order” order=”desc” layout=”classic” ]

Košík

loader
Top