web analytics

Vietti

História rodinného vinárstva Vietti začala už v 19. storočí, no vína pod svojou značkou začalo ponúkať až na začiatku 20. storočia. Prelomovým bol rok 1919, kedy Mario Vietti zmenil smerovanie rodinnej farmy a začal sa venovať výhradne výrobe vína. Vinárstvo získalo slávu vďaka Alfredovi Curradovi (manželovi Luciany Vietti), ktorý pokračoval vo výrobe vín vysokej kvality. Pod jeho vedením sa vinárstvo stalo jedným z popredných výrobcov v Piemonte a vína zaznamenali úspech aj na americkom trhu. Inovatívnym a radikálnym krokom však bola výroba vín Barolo z individuálnych vinohradov. Vína tohto výrobcu boli jedny z prvých, ktoré na svojich etiketách propagovali svoje vinohrady. V súčasnosti patria vína z vinohradov Brunate, Rocche alebo Villero k najslávnejším vínam z Barola.  Alfredo sa tiež podieľal na znovuobjavení lokálnej bielej odrody Arneis. Táto odroda sa v minulosti pestovala v oblasti Roero, severne od Barola. Úspechy, ktoré rodina Currado dosiahla s touto takmer zabudnutou odrodou, podnietili aj ostatných výrobcov vína k jej opätovnému pestovaniu. V súčasnosti sa táto zaujímavá odroda začína pestovať aj na západnom pobreží USA.

Od roku 1970 sú súčasťou etikiet umelecké maľby. Spočiatku išlo o lokálnych umelcov, poslednú sériu uvedenú v roku 1996 vytvorila americká maliarka Janet Fishová. Alfredo Currado objasňuje, ako nápad vznikol: “Nápad s umeleckými etiketami sme dostali v jeden zimný večer, ktorý sme trávili v kruhu našich priateľov pri fľaši Barolo Rocche. Niektorí z nich boli umelcami a počas ochutnávky sa v nich rozprúdil kreatívny duch. Hovorili, že ich múzu *nakopla* samotná farba vína v pohári. Takéto vína si vraj zaslúžia etiketu, akú nemá žiadne iné víno v okolí – etiketu navrhnutú umelcami. Spolu sme následne urobili zoznam umelcov, ktorí by sa na tomto zaujímavom nápade mohli podieľať a hneď na druhý deň sme sa do toho pustili.”

Rozloha vinohradov tohto rodinného vinárstva je 35 hektárov, ktoré vinárstvu umožňujú produkovať rôznorodé vysoko kvalitné vína kategórie DOC a DOCG.

Košík

loader
Top