web analytics

Gran Selezione – nová top kategória vín Chianti Classico

V prvej polovici roku 2013 uzrel svetlo sveta návrh inovovať hierarchiu vín toskánskej oblasti Chianti Classico. Vína z tejto oblasti sa doteraz delili do dvoch skupín – Chianti Classico a Chianti Classico „Riserva“. Nová kategória vín Chianti Classico Gran Selezione pridáva tretí, najvyšší stupeň tejto hierarchie.

Pravidlá Výnimočného Výberu

Rovnako ako všetky vína s chráneným označením pôvodu sa aj Gran Selezione riadi súborom pravidiel, ktoré boli schválené Európskou komisiou vo februári 2014. Kľúčovým pravidlom pre zaradenie vína do kategórie Gran Selezione je pôvod hrozna. V tejto kategórii môžu byť zaradené len vína, ktoré výrobca sám vypestoval vo vlastných vinohradoch. Podľa Konzorcia producentov vín Chianti Classico (Consorzio del Vino Chianti Classico) má nová kategória vín prezentovať terroir tohto významného regiónu. Sumár pravidiel a rozdiely pre jednotlivé kategórie sumarizujeme v tabuľke:

Chianti ClassicoChianti Classico "Riserva"Chianti Classico "Gran Selezione"
Povolená oblasťOblasť Chianti Classico v centrálnom ToskánskuOblasť Chianti Classico v centrálnom ToskánskuOblasť Chianti Classico v centrálnom Toskánsku
Povolené odrodySangiovese min. 80%Sangiovese min. 80%Sangiovese min. 80% z vlastných vinohradov
Maximálny výnos7,5 t/ha7,5 t/ha7,5 t/ha
Minimálny obsah alkoholu12,0%12,5%13,0%
Minimálny extrakt24 g/l25 g/l26 g/l
Minimálna celková doba zreniaPribližne 1 rok24 mesiacov30 mesiacov
Zrenie v sudochNevyžaduje saNevyžaduje saNevyžaduje sa
Zrenie vo fľašiNeuvádza saMinimálne 3 mesiaceMinimálne 3 mesiace

Okrem splnenia týchto pravidiel musí víno ašpirujúce na zaradenie do kategórie Gran Selezione prejsť prísnym hodnotením odbornej komisie.

Svetová premiera Gran Selezione sa uskutočnila 17. februára 2014 v slávnom Palazzo Vecchio vo Florencii. Do prvej edície Gran Selezione bolo zaradených 35 vín pričom pôvodný počet prihlásených vín bol približne dvojnásobný. Kvalita akceptovaných vín bola podľa zúčastnených odborníkov na veľmi vysokej úrovni. K vysokým hodnoteniam istotne prispel aj fakt, že z 35 akceptovaných vín bolo až 26 z vynikajúceho ročníka 2010. K najlepšie hodnoteným vínam, ktorých zoznam uverejnil český časopis Wine&Degustation (3/2014), patrili dve vína z našej ponuky – Barone Ricasoli Castello di Brolio 2010 a Barone Ricasoli Colledilá 2010.

Hurikán kritiky

Nová kategória Gran Selezione prakticky od oznámenia jej vzniku čelí aj obrovskej kritike. Viacerí odborníci a autori kritizujú najmä skutočnosť, že nová kategória takmer vôbec nepropaguje samotný terroir. Michael Apstein vo svojom článku uvádza, že hrozno, z ktorého sa Gran Selezione vyrobí, nemusí pochádzať z jedného vinohradu v rámci usadlosti. Túto skutočnosť potvrdzuje aj dvojica vín Barone Ricasoli. Kým vlajková loď Castello di Brolio je každoročne zložená z najlepších hrozien pozbieraných zo všetkých vinohradov vo vlastníctve vinárstva, Colledilá pochádza z jedného vinohradu. Viacerí výrobcovia vín Chianti súhlasia, že pyramídový systém je dobrý nápad, no vyzdvihnúť by sa mali názvy konkrétnych vinohradov.

Barone Ricasoli Castello di Brolio 2010 Colledila 2010 Gran Sele
Barone Ricasoli Castello di Brolio DOCG 2010 a Colledilá Chianti Classico DOCG 2010 boli zaradené do prvej edície Chianti Classico Gran Selezione

Antonio Galloni a David Green vo svojich článkoch venovaných kategórii Gran Selezione zastávajú názor, že do popredia by sa mali dostať aj samotné vinohradnícke obce, podobne ako v Burgundsku. Oblasť Chianti Classico je natoľko rozsiahla, že jednotlivé vinohradnícke obce, ako Greve, Panzano, San Casciano alebo Gaiole, ponúkajú výrazne odlišné typy vín. Antonio Galloni zároveň dodáva, že rozšírenie kategorizácie vín o ďalšiu, ťažko vysloviteľnú a na prvý pohľad málo špecifickú kategóriu Gran Selezione je „marketingová nočná mora“. Na záver svojho článku dodáva: „Najlepším spôsobom, ako vína Chianti Classico môžu konkurovať na dnešnom trhu, je zvýšiť povedomie a zdôrazniť jedinečnosť jednotlivých vinohradníckych obcí, ktoré sú rozosiate po svahoch medzi Florenciou a Sienou.

David Green pridáva súhlasný názor, že dôraz na názov vinohradníckej obce by pomohol väčšiemu rozšíreniu týchto vín. Ako príklad uvádza príbeh neďalekej toskánskej obce Montalcino, ktorá je súčasťou názvu svetoznámeho vína Brunello. „Zákazníci si Montalcino vyhľadajú na mape, vyberú sa tam na výlet, okúsia tamojšie víno a tieto spomienky si pripomenú s každou otvorenou fľašou vína Brunello di Montalcino. V prípade Chianti Classico skončia na obrovskom území medzi Florenciou a Sienou a spomienkou, že na ceste očarujúcim krajom pili akési Chianti.

Vynikajúce a hodnotné vína

Napriek kritike, ktorá sa na novú kategóriu zniesla po jej ohlásení a pred zverejnením zoznamu zaradených vín, odborníci o samotnej kvalite vín nepochybovali. Až na pár výnimiek, ktoré podľa časopisu Wine&Degustation nemali byť v tohtoročnej edícii zaradené, predviedli vína Gran Selezione šarm, noblesné vône, chute a v mnohých prípadoch aj výborný potenciál do budúcnosti. A to sú vlastnosti, ktoré sa na vynikajúcich vínach cenia najviac.

0

Pridaj komentár

Košík

loader
Top